Największe polskie gigapanoramy

Jaka jest największa polska gigapanorama, największe polskie zdjęcie panoramiczne? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Największa istniejąca polska panorama przedstawia Warszawę i ma 13.5 gigapiksela. Istnieją także wykonane zdjęcia do 18-gigapaikselowej panoramy Krakowa, lecz od ponad roku czasu twórcy tej gigapanoramy nie dają sobie rady ze zmontowaniem tych zdjęć. Wypada więc uznać, że na razie największe w Polsce zdjęcie panoramiczne to gigapanorama Warszawy – 13.5 gigapikseli.

Na drugim miejscu jest Wrocław z panoramą o wielkości 9.5 gigapikseli. Autorem tej panoramy Wrocławia jest Stanisław Klimek. Panorama składa się z 742 zdjęć, wykonanie których zajęło 40 minut. Do wykonania zdjęć został użyty aparat Canon 5D Mark II z obiektywem 300/4L z założonym konwerterem 1.4x.

Trzecie miejsce zajmuje znowu panorama Warszawy wykonana przez Radosława Piotrowskiego z dachu hotelu Intercontinental. Zdjęcia były zrobione aparatem Nikon D700 z obiektywem 70-200 zamontowanym na 15-metrowym maszcie. Zdjęcie panoramiczne Warszawy ma 6 gigapikseli.

Czwarte miejsce – Białystok z panoramą o wielkości 5 gigapikseli. Została wykonana z najwyższego w Białymstoku 17-piętrowego apartamentowca. Całkowity czas wykonania zdjęć do panoramy wyniósł 4 godziny.

Na piątym miejscu gigapanorama Krakowa stworzona przez Roberta Szcząchora, który także jest autorem największej, niedokończonej gigapanoramy w Polsce. Tą 3.37-gigapikselową panoramę autor wykonał za pomocą Canona 5D mark II z obiektywem o ogniskowej 200 mm.

Szóste miejsce zajmuje zdjęcie panoramiczne Gdyni o wielkości 3.35 gigapikseli, które zostało wykonane z dachu Sea Towers. Panorama została wyprodukowana przez firmę Multimedia Productions za pomocą aparatu Nikon D700 z obiektywem Sigma 33/2.8 i konwerterem 1.4x.

Siódme miejsce zajmuje 3.25-gigapikselowa panorama Krakowa wykonana z Kopca Kościuszki. Autorem jest Marek Kosiba. Tego samego autora jest także 1.1-gigapikselowa panorama Krakowa pokazująca Kraków z Kopca Kraka.

Na ósmym miejscu uplasowała się 2-gigapikselowa panorama gigapanorama stadionu Legii wykonana przez Piotra Galasa. Jest to przy okazji największe na świecie zdjęcie z imprezy sportowej, na którym znajduje się 21500 osób. Zdjęcie panoramiczne zostało wykonane Canonem 5D mark II z obiektywem 70-200/2.8 L zamontowanym na głowicy panoramicznej Gigapan Epic Pro.

Dziewiąte pod względem wielkości jest zdjęcie panoramiczne 360° Makowa Podhalańskiego. Ta panorama cylindryczna o wielkości 1.8 gigapikseli została wykonana przez Marka Kosibę z wieży kościoła parafialnego, znajdującego się w centrum Makowa.

Dziesiąte i kolejne miejsca: – zdjęć panoramicznych i panoram o wielkości 1-2 gigapikseli jest w Polsce dość dużo. Między innymi: gigapanorama Krakowa – widok z Kopca Kraka (1.27 Gpix, gigapanorama Myślenic (1.08 Gpix) i wiele innych. Powyższa lista to subiektywny wybór, nie wszyscy autorzy chwalą się swoimi panoramami. Jeśli ktoś wie o innych polskich gigapanoramach, proszę o uzupełnienie tego artykułu.

Dodaj komentarz

Partnerzy