Pałac Schönbrunn i ogrody pałacowe

Jednym z najciekawszych zabytków Wiednia jest niewątpliwie pałac Schönbrunn wraz z parkiem i przylegającymi przepięknymi ogrodami. Budynek pałacu jest długi na 175 metrów i szeroki na 55 metrów.  Cały kompleks, czyli pałac, park, ogrody i zoo zajmuje 176 hektarów.
Od jesieni 1918 roku Pałac Schönbrunn jest własnością państwa austriackiego. Przed wejściem na teren pałacu z obu stron głównej bramy wejściowej znajdują się dwa obeliski. Po obejściu pałacu i wejściu do ogrodów widać ogrom i piękno tego miejsca. Po przejściu kilkuset metrów dochodzi się do olbrzymiej Fontanny Neptuna. Fontanna położona jest u stóp wzniesienia, na którym widać Gloriettę. Jest to wspaniała arkada – symbol zwycięstwa. Do ogrodów pałacowych przylega ogród zoologiczny. Jest to najstarszy ogród zoologiczny w Europie. Cały park Schönbrunn charakteryzuje się dużą ilością zieleni. Z wysokich i odpowiednio przyciętych krzewów są zrobione labirynty. W przyległych parkach znajduje się wiele rzymskich posągów. Park powstał w latach 90-tych XVII wieku. Architekt Jean Trehetter wytyczył wtedy układ ogrodowy w stylu francuskim, który ulegał wielokrotnym przeobrażeniom w latach 1750-80. Zmiany wprowadzali architekci: Adrian von Stockhoven, Joseph Hatzl oraz  J.F. Hetzendorf von Hohenberg. Ogrody zostały otwarte dla publiczności w roku 1779.

Zapraszamy na wirtualny spacer po ogrodach Schönbrunn. Wirtualny spacer składa się z jednej gigapanoramy oraz 3 panoram sferycznych. Gigapanorama Schönbrunn została wykonana z tarasu znajdującego się nad Fontanną Neptuna.

Dodaj komentarz

Partnerzy