Gigapanoramy

gigapanorama-la-paz

Gigapanorama La Paz - stolicy Boliwii. Poszczególne dzielnice La Paz są położone na wysokości 3600-4100 metrów. Ta gigapanorama była wykonana z miejscowości El Alto na wysokości 4100 metrów, obok lotniska. Na horyzoncie widoczne są szczyty: Nevado Illimani - 6439m, Nevado Mururata - 5868m i Huayna Potosi - 6088m.

Aparaty fotograficzne z coraz większymi matrycami, coraz wydajniejsze komputery i rozwijające się szybko specjalistyczne oprogramowanie do sklejania zdjęć umożliwiły powstanie gigapanoram. Gigapanorama jest to zdjęcie powstałe z połączenia wielu pojedynczych zdjęć, które były wykonywane z takim przesunięciem aparatu, aby poszczególne zdjęcia zachodziły na siebie 20-30%. Powyższa panorama La Paz składa się z około 1,2 miliarda pikseli. Po zapisaniu pliku w formacie psb, plik zajmuje 1,9 gigabajta. Jeśli takie zdjęcie zapisane jest na twardym dysku komputera, to dysponując odpowiednim programem można go obejrzeć na ekranie komputera. Trudno jednak wyobrazić sobie ściąganie przez internet tak dużego pliku zdjęcia. A jest to niewielka jak na współczesne możliwości gigapanorama. Istnieją już gigapanoramy składające się kilkudziesięciu lub nawet kilkuset miliardów pikseli. Tak dużych zdjęć nie tylko nie da się sciągnąć z internetu, ale nawet nie można ich zapisać w formacie jpg, nie można też tak dużych pojedynczych zdjęć oglądać, nawet kiedy są zapisane na twardym dysku.

Do oglądania tego typu giga zdjęć wynaleziona została specjalna technologia multiresolution. Za pomocą specjalnego programu całe zdjęcie najpierw musi zostać podzielone na niewielkie "kafelki" o wymiarach 512x512 pikseli. Przeglądarka, za pomocą której oglądamy taką gigapanoramę sciąga z internetu tylko te kafelki, które są aktualnie potrzebne do wyświetlenia fragmentu zdjęcia, oraz kafelki przylegające do nich, ale jeszcze nie widoczne na ekranie. Podczas przesuwania panoramy, przeglądarka analizuje kierunek ruchu i sciąga tylko te fragmenty zdjęcia, które są aktualnie potrzebne do wyświetlenia. Ponieważ kafelki są bardzo małe, są przesyłane bardzo szybko i panorama przesuwa się płynnie.

Powyższa panorama została podzielona na 5226 takich kafelków. Do wyświetlenia tej gigapanoramy wystarczy sciągnąć kilkanaście kafelków, co powoduje, że po wejściu na stronę jest widoczna badzo szybko. Dopiero podczas przesuwania panoramy przez użytkownika, przesyłane są następne fragmenty panoramy. Dzięki technologii multiresolution praktycznie nie istnieje granica wielkości oglądanego zdjęcia. Inną sprawą jest, że podczas bicia rekordów wielkości gigapanoram, pogarsza się jakość/rozdzielczość zdjęć, bo muszą być stosowane obiektywy o coraz dłuższych ogniskowych i trzeba stosować konwertery wydłużające ogniskową, co powoduje spadek ostrości zdjęć.

Zapraszam do obejrzenia innych gigapanoram:

Gigapanorama La Paz

Gigapanorama Wiednia

Gigapanorama Krakowa - widok z Kopca Kościuszki

Gigapanorama 360° Makowa Podhalańskiego

Gigapanorama 360° Myślenic

Jesienna gigapanorama Myślenic

Panorama 360° Myślenic - widok z wieży kościoła