Wirtualny spacer po Fantasy Canyon

Wirtualny spacer po Fantasy Canyon


Fantasy Canyon znajduje się około 40 kilometrów na południe od miejscowości Vernal, w północno-wschodniej części stanu Utah. Powierzchnia tego terenu jest niewielka, nie jest to nawet kanion, ale warto tutaj wstąpić, bo można tu zobaczyć niektóre z najbardziej unikalnych cech geologicznych na świecie. Teren ten przylega do "Coyote Wash" i lokalnie jest nazywany "Hades Pit" lub "Devil's Rockhouse". Stanowi on część "The Devils Playground". Pierwsze zdjęcia tego terenu opublikował Hrabia Douglas w magazynie "The Columbian Magazine" w 1909 roku.

Panorama Fantasy Canyon (1)Panorama Fantasy Canyon (1)

Skały Fantasy Canyon powstały w epoce eocenu. Wiek skał szacowany jest na 38-50 milionów lat. W tamtym okresie geologicznym teren Uinta Basin zajmowało bardzo duże jezioro, zwane Lake Uinta. W pewnym momencie to głębokie na 1.5 kilometra i szerokie na prawie 200 kilometrów jezioro zaczęło wypełniać się osadami pochodzącymi z erozji okolicznych terenów.

Panorama Fantasy Canyon (2)Panorama Fantasy Canyon (2)

Osadów coraz więcej przybywało, aż te wszystkie luźne piaski, iły, gliny zostały uformowane w skałę piaskowca. Po ustąpieniu wody z jeziora i podwyższeniu skał osadowych zaczął się proces erozji piaskowca, dzięki któremu możemy teraz oglądać takie spektakularne krajobrazy.

Panorama Fantasy Canyon (3)Panorama Fantasy Canyon (3)

Jednym z najbardziej interesujących minerałów występujących w okolicy jest "Gilsonite" (autorska nazwa firmy American Gilsonite Company). W Fantasy Canyon minerał ten występuje w postaci pionowej żyły, o grubości około 2.5 centymetra. Jest to czarny, bardzo lekki, stały węglowodór. Posiada szklisty, obsydianowy wygląd, widoczny zaraz po złamaniu, lecz po dłuższym czasie pod wpływem światła słonecznego mętnieje. Można też spotkać czarne wstążki z materiału węglowego wzdłuż małych strumieni na dnie, lub w postaci poziomych pasów w skałach.

Panorama Fantasy Canyon (4)Panorama Fantasy Canyon (4)

Formacja Uinta zawiera też duże ilości rozrzuconych kości stworzeń, głównie gadów i ssaków, które zamieszkiwały te tereny w czasie epoki eocenu. Można tutaj zobaczyć też skamieniałe skorupy żółwi.

Zapraszam do obejrzenia tego krótkiego wirtualnego spaceru składającego się z 4 panoram sferycznych.

Jeżeli podoba ci się ta panorama i chcesz zamieścić link do tej panoramy na swojej stronie internetowej, wklej poniższy kod HTML w odpowiednim miejscu: