Wirtualny spacer po Sanktuarium Matki Bożej w Makowie

Wirtualny spacer po Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin


Zapraszamy na wycieczkę wirtualną po kościele parafialnym w Makowie Podhalańskim. Przedstawiamy 3 panoramy sferyczne przedstawiające wnętrza kościoła, oraz największe w historii zdjęcie panoramiczne wykonane z wieży kościelnej.

Panorama wnętrza kościołaPanorama wnętrza kościoła

Panorama ołtarza głównegoPanorama ołtarza głównego

Panorama Kaplicy Bożego MiłosierdziaPanorama Kaplicy Bożego Miłosierdzia

Zdjęcie panoramiczne Makowa Podhalańskiego - widok z kościelnej wieżyZdjęcie panoramiczne Makowa Podhalańskiego - widok z kościelnej wieży

Początki Makowa sięgają XIV wieku, jednak dokładna data założenia tej osady nie jest znana. Według pochodzącej z 1378 roku wzmianki właścicielem Makowa był wtedy założyciel możnego rodu Jordanów - żupnik wielicki Hanek. Wtedy też jego syn - Hanko z Zakliczyna odstąpił Janowi Erstos jedną rolę w dobrach makowskich. Maków i jego okolice były wtedy dobrami królewskimi i składały się na tak zwaną Makowszczyznę. Żupnicy wieliccy byli właścielami Makowa aż do końca XIV wieku. Mieszkańcy Makowa mieli wtedy obowiązek dostarczania wyrobów drewnianych i bednarskich do kopalni w Wieliczce. W 1410 roku król Władysław Jagiełło oddał Maków w dzierżawę Zbigniewowi z Brzezia. Była to nagroda za ofiarną służbę podczas wojny z krzyżakami. Wtedy też Maków wszedł w skład starostwa lanckorońskiego i pozostał jego częścią aż do rozbiorów. W 1512 roku Maków przejął w posiadanie Spytek z Jarosławia, należący do sławnego rodu Leliwitów. Następnym właścicielem był Mikołaj Wolski i podczas jego władania Maków otrzymał od króla Zygmunta Starego przywilej organizowania dwóch dorocznych jarmarków, co bardzo wpłynęło na rozwój miasta.Pod koniec XVI wieku miasto przeszło w posiadanie rodziny Zebrzydowskich. Maków, podobnie jak Lanckorona i cała okolica, zostały spustoszone podczas potopu szweckiego. Miasto powoli się odbudowywało i już wtedy uzyskało wygląd zbliżony do obecnego. Na rozwój miasta wpłynął też wydany przez Augusta III w 1752 roku przywilej organizowania jarmarków. W czasie rozbiorów przestało istnieć starostwo lanckorońskie i Maków znalazł się pod panowaniem austriackim. Maków otrzymał prawa miejskie w 1840 roku, dzięki staraniom nowego właściciela Ludwika Saint Genois d'Anneacourt. W tym czasie powstała tu huta żelaza "Maury", która funkcjonowała prawie 20 lat. W 1884 roku otwarto prowadzącą przez Maków linię kolejową z Krakowa do Chabówki, co wpłynęło na dalszy rozwój miasta. Wtedy też powstały instytucje miejskie: sąd powiatowy, urząd burmistrza, bank, poczta, urząd skarbowy. Chwile grozy przeżyło miasto w 1916 roku, kiedy w pożarze spłonął Rynek i ulica Kościelna. Miasto dość szybko podźwignęło się po tym nieszczęściu. Niewątpliwie pomogło w tym ustanowienie w Makowie w 1924 roku siedziby starostwa. Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój miasta, które zaczęło rozkwitać dopiero w latach 60-tych. Powstały to ośrodki wczasowe, pensjonaty, sanatorium przeciwgruźlicze. Maków dalej rozwija się w tym kierunku, powoli stając się ośrodkiem wczasowo-sanatoryjnym.

Jeżeli podoba ci się ta panorama i chcesz zamieścić link do tej panoramy na swojej stronie internetowej, wklej poniższy kod HTML w odpowiednim miejscu: