Wirtualny spacer po ogrodach i pałacu Schönbrunn

Wirtualny spacer po ogrodach i pałacu Schönbrunn


Pałac Schönbrunn został zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fishera von Erlacha na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I. Został zbudowany w XVII-XVIII wieku w Hietzingu - trzynastej dzielnicy Wiednia, na południowy zachód od centrum miasta. W 1966 roku pałac wraz z należącymi do kompleksu ogrodami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plac przed pałacem SchönbrunnPlac przed pałacem Schönbrunn

Pałac uzyskał barokowy wystrój za panowania Marii Teresy. Elewacja pałacu została pomalowana na żółty kolor, będący jej ulubionym. Pałac ma 1441 pomieszczeń, zktórych 45 zostało udostępnione zwiedzającym. Wnętrza pałacu utrzymane są w stylu rokoko i posiadają białe powierzchnie z pozłacanymi 14-karatowym złotem ornamentami. Wyjątkowo okazale prezentują się sale reprezentacyjne i pokoje gościnne. Natomiast komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa są proste i skromne.

Ogrody SchönbrunnOgrody Schönbrunn

Obok pałacu znajduje się ogród pałacowy Schönbrunn, który należy do najpiękniejszych ogrodów świata. Te imponujące francuskie ogrody powstały pod koniec wieku XVII wokół pałacu, a zaprojektował je Jean Trehetter. Przez dziesiątki lat były przebudowywane, aż wreszciew w roku 1780, dzięki projektantowi J.F. Hetzendorfowi von Hohenberg, uzyskały finalny wygląd.

Fontanna NeptunaFontanna Neptuna

Powierzchnia pałacu, parku i ogrodów wynosi 176 hektarów. W samym centrum kompleksu możemy podziwiać wielką Fontannę Neptuna, która powstała w 1781 roku. Została wybudowana przez Franca Antona Zauera według projektuJohanna Ferdinanda Hetzendorfa von Hohenberg. Na wzgórzu nad fontanną można zobaczyć pawilon ogrodowej Glorietty. Glorietta została ziszczona podczas działań drugiej wojny światowej, ale została odbudowana w 1948 roku.

Gigapanorama pałacu SchönbrunnGigapanorama pałacu Schönbrunn

W skład kompleksu oprócz pałacu i ogrodów wchodzi także najstarszy w Europie ogród zoologiczny oraz pochodząca z 1852 roku palmiarnia. W labiryncie alejek parkowych można zobaczyć imitacje 40 posągów rzymskich. Można też zobaczyć źródełko Schönbrunn, od którego wzięła się nazwa całego miejsca. Długość wszystkich alejek w parku wynosi około 30 kilometrów.

Zapraszam do obejrzenia tego krótkiego wirtualnego spaceru składającego się z 3 panoram sferycznych i jednej gigapanoramy.

Jeżeli podoba ci się ta panorama i chcesz zamieścić link do tej panoramy na swojej stronie internetowej, wklej poniższy kod HTML w odpowiednim miejscu: