Gwatemala | Wycieczka wirtualna

Wycieczka wirtualna do Gwatemali


Gwatemala to jeden z najbiedniejszych krajów w Ameryce Środkowej. Od 1960 do 1996 roku trwała tutaj wojna domowa, w której zginęło około 200.000 osób, w większości cywili. Mimo że wojna zakończyła się kilkanaście lat temu, to w rękach prywatnych osób pozostało dużo broni i w kraju panuje dość duża przestępczość. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można w miarę bezpiecznie podróżować po kraju. Zapraszam do obejrzenia kilku panoram sferycznych wykonanych w centralnej części Gwatemali.

Procesja uliczna w Antigua Guatemala 1Procesja uliczna w Antigua Guatemala 1

W całej Gwatemali na kilka tygodni przed Świętami Wielkanocnymi odbywają się uliczne procesje z figurami świętych. Na tej panoramie widać taką procesją w miejscowości Antigua Guatemala.

Procesja uliczna w Antigua Guatemala 2Procesja uliczna w Antigua Guatemala 2

Figury są umieszczone na platformach dźwiganych przez kilka lub kilkanaście osób. Panorama przedstawia taką procesję w dawnej stolicy kraju - Antigua Guatemala.

Antigua Guatemala - panorama centrum miastaAntigua Guatemala - panorama centrum miasta

Antigua Guatemala była kiedyś stolicą Gwatemali. Po poważych zniszczeniach w wyniku dwóch silnych trzęsieniach ziemi w roku 1773, władze kolonialne postanowiły przenieść stolicę w bardziej bezpieczne miejsce. W Antigua Guatemala nadal zdarzają się trzęsienia ziemi, jednak nie tak silne, jak to które zniszczyło miasto.

Antigua Guatemala - plac targowyAntigua Guatemala - plac targowy

Miejski plac targowy w Antigua Guatemala przylega do chaotycznego dworca autobusowego. Część stoisk znajduje się na zewnątrz, jednak większość jest ulokowana w zadaszonym murowanym budynku. Trudno znaleźć na tym targu pamiątki, robią tutaj zakupy głównie mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości.

Dworzec autobusowy w Antigua GuatemalaDworzec autobusowy w Antigua Guatemala

Dworzec autobusowy w Antigua Guatemala różni się od znanych nam dworców. Nie ma tu żadnego budynku dworcowego, na części dworca jest kostka brukowa, a na części jest tylko utwardzona ziemia. Praktycznie cała komunikacja międzymiastowa obsługiwana jest przez wycofane z użytku i złomowane amerykańskie autobusy szkolne. Jak widać na panoramie sferycznej, większość tych autobusów jest wyremontowana, odnowiona i ładnie udekorowana, choć niektórzy kierowcy jeżdżą dalej żółtymi autobusami z napisem "School Bus".

Chichicastenango - plac targowyChichicastenango - plac targowy

W każdy czwartek i niedzielę do miasteczka Chichicastenango w Gwatemali zjeżdżają się mieszkańcy okolicznych miejscowości na największy w regionie targ.

Chichicastenango - na schodach kościołaChichicastenango - na schodach kościoła

W każdy czwartek i niedzielę na schodach kościoła w Chichicastenango w Gwatemali można spotkać zarówno modlących się jak i handlujących wszelkiego rodzaju towarami.

Panorama sferyczna wnętrza kościoła Capilla del Calvario w ChichicastenangoPanorama sferyczna kościoła Capilla del Calvario

W czasie Świąt Wielkanocnych w całej Gwatemali odbywają się procesje z figurami świętych umieszczonych na specjalnych podestach. Tutaj widać taki jeden podest przygotowany do procesji.

Plac targowy w Santiago de AtitlanPlac targowy w Santiago de Atitlan

Santiago de Atitlan to miejscowość położona nad jeziorem Atitlan na wysokości 1563 m n.p.m. Najłatwiej jest się tutaj dostać łodzią z Panajachel - miejscowości leżącej po przeciwnej stronie jeziora. Panajachel posiada dobre połączenia autobusowe z Solola i stolicą kraju Ciudad Guatemala. Wprawdzie istnieje droga łącząca Santiago de Atitlan ze stolicą, jednak jest w złym stanie, a poza tym zdarzają się na niej napady rabunkowe na autobusy. Santiago de Atitlan słynie z odbywających się tutaj targów, na które przyjeżdża okoliczna ludność ubrana w stroje regionalne.

Panorama sferyczna kościoła w Santiago de AtitlanPanorama sferyczna kościoła w Santiago de Atitlan

Kościół w Santiago de Atitlan, podobnie jak większość kościołów w mniejszych gwatemalskich miejscowościach jest skromnie urządzony. Nie ma tutaj tyle złota i zdobień, co w kościołach europejskich. Na uwagę zasługują rzeźby świętych, które są ubrane w zmieniane co jakiś czas szaty.

Sklep z pamiątkami w Santiago de AtitlanSklep z pamiątkami w Santiago de Atitlan

Do Santiago de Atitlan przybywa znacznie mniej turystów, niż do położonego po przeciwnej stronie jeziora miasteczka Panajachel. Mimo to przy głównej, biegnącej stromo pod górę ulicy znajduje się wiele "Artesanias", czyli sklepików z pamiątkami. W większości są to ręcznie rzeźbione podobizny świętych i przeróżne maski. Powyżej wnętrze typowego małego sklepiku z pamiątkami.

Panorama sferyczna wulkanu PacayaPanorama sferyczna wulkanu Pacaya

Wulkan Pacaya jest jednym z kilku czynnych wulkanów w Gwatemali. Położony jest około 30 kilometrów od stolicy kraju - Guatemala City i około 20 kilometrów od dawnej stolicy - Antigua Guatemala. Wznosi się na wysokość 2.552 m n.p.m. Wulkan jest w miarę bezpieczny i w okresie słabszej aktywności można wejść nawet na sam szczyt. Co kilka miesięcy zdarza się wypływ lawy lub wybuch. Najnowsza erupcja rozpoczęła się na początku stycznia 2013 roku.

Jeśli komuś się spodobała ta wirtualna wycieczka to Gwatemali, to zapraszam na następną wyprawę do Ameryki Środkowej.

Jeżeli podoba ci się ta panorama i chcesz zamieścić link do tej panoramy na swojej stronie internetowej, wklej poniższy kod HTML w odpowiednim miejscu: