Mono Lake - Kalifornia | Panoramy świata

Panoramy sferyczne Jeziora Mono Lake w Kalifornii


Mono Lake to duże i płytkie jezioro o dużej zawartości sodu, położone w Mono County w Kalifornii. Jezioro powstało około 760.000 lat temu i od początku nie miało ujścia do oceanu. Badania wykazały, że jezioro zawiera około 280 milionów ton rozpuszczonych soli mineralnych.

Mono Lake - panorama sferyczna (1)Mono Lake - panorama (1)

Teren jeziora wykazuje aktywność wulkaniczną. Ostatnia erupcja miała miejsce 350 lat temu, powstała wtedy wyspa Paoha. Przykładem aktywności wulkanicznej jest także Panum Krater, znajdujący się na brzegu południowej częsci jeziora.

Mono Lake - panorama sferyczna (2)Mono Lake - panorama (2)

Rozwijające się Los Angeles potrzebowało coraz więcej wody. Aby sprostać rosnącym wymaganiom, Los Angeles Department of Water and Power w 1941 roku rozpoczął rozdzielanie strumieni dopływu do jeziora Mono Lake na 350 mil na południe. W miarę obniżania się poziomu wody, z jeziora zaczęły wyłaniać się tufy powstałe z lekkiej, zwięzłej i porowatej skały pochodzenia wulkanicznego.

Mono Lake - panorama sferyczna (3)Mono Lake - panorama (3)

Mono Lake, pozbawione źródeł słodkiej wody, zmniejszyło swoją objętość prawie o połowę, a zasolenie jeziora wzrosło dwukrotnie. Ekosystem jeziora nie był w stanie przystosować się do tak szybko zmieniających się warunków i w krótkim czasie zaczął podupadać.

Mono Lake - panorama sferyczna (4)Mono Lake - panorama (4)

Przed 1941 rokiem średnie zasolenie jeziora wynosiło około 50 gramów na litr. Najniższy poziom wody jezioro osiągnęło w styczniu 1982 roku i zasolenie wzrosło wtedy do prawie dwukrotnie, do 99 gramów na litr. Później, w miarę podwyższania się poziomu wody, gęstość zaczęła maleć i w 2002 roku zanotowano 78 gramów na litr. Obecnie gęstość ustabilizowała się na poziomie 69 g/l.

Mono Lake - panorama sferyczna (5)Mono Lake - panorama (5)

Prezentowane powyżej panoramy sferyczne zostały wykonane na południowym brzegu jeziora Mono Lake. Jezioro najciekawiej prezentuje się o świcie. Najlepsze zdjęcia można tu zrobić nawet pół godziny przed wschodem słońca i najpóźniej pół godziny po wschodzie słońca. W ciągu dnia nie ma już takiej plastyki i takich kolorów. Mono Lake nie jest wprawdzie tak oblegane przez fotografów jak Antelope Canyon czy Mesa Arch, ale i tak codziennie długo przed wschodem słońca można tu spotkać fotografów z całego świata.

Zanim ktoś się wybierze w to miejsce, proszę obejrzeć ten krótki wirtualny spacer po brzegu jeziora Mono Lake. Najwięcej wrażeń dostarczy pobyt we wczesnych godzinach, podczas wschodu słońca.

Jeżeli podoba ci się ta panorama i chcesz zamieścić link do tej panoramy na swojej stronie internetowej, wklej poniższy kod HTML w odpowiednim miejscu: