OSOTT-2012 Wirtualny spacer

OSOTT-2012 Wirtualny spacer


Obecnie, kiedy w Europie mie ma już granic, i wystarczy dowód osobisty żeby pojechać do dowolnego kraju, trudno sobie wyobrazić, że jeszcze 25-30 lat temu tylko nielicznym Polakom udawało się wyjechać na "zachód". Potrzebne były zaproszenia, paszporty i wizy. Dużym problemem była też niewymienialność złotówki, a ponad pięciokrotna różnica pomiędzy kursem oficjalnym a czarnorynkowym powodowała, że takie podróże były wyjątkowo drogie. Trudno było także zdobyć potrzebne do podróżowanie informacje, nie istniał wtedy internet, były trudności ze zdobyciem zagranicznych czasopism i książek, a poza tym były bardzo drogie. Ogromną popularnością cieszyły się spotkania z tymi, którym udało się wyjechać i mogli pokazać przeźrocza i udzielić praktycznych informacji. Tworzyły się regionalne grupy, które miały jednak ograniczony zasięg.

Ważna zmiana nastąpiła w 1985 roku, kiedy krakowski podróżnik Andrzej Urbanik postanowił zorganizować ogólnopolskie spotkanie globtroterów. Właśnie wtedy powstał OSOTT, czyli Ogólnopolskie Spotkanie Organizatorów Wypraw Trampingowych. W pierwszym spotkaniu OSOTT, które odbyło się w Harbutowicach koło Krakowa wzięło udział 50 trampingowców z całej Polski. Wtedy też uczestnicy postanowili spotykać się co roku w różnych miejscach w Polsce.

W pierwszych latach OSOTT był podstawowym źródłem informacji nie tylko dla globtroterów, ale także dla biur turystycznych. Na spotkania przyjeżdżali też globtroterzy z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Francji, dzięki którym Polacy mogli uzyskać informacje o miejscach, do których trudno było dotrzeć.

OSOTT nie jest typowym festiwalem, gdzie są organizatorzy, zaproszeni oficjele, gwiazdy i zwykli uczestnicy. Na OSOTT wszyscy są równi, każdy uczestnik może zaprezentować swoje zdjęcia i relacje z podróży, nie ma tutaj niezdrowej konkurencji kto był najdalej, kto zwiedził więcej krajów itp.

Pierwsze spotkania odbywały się w Harbutowicach, później był Brok, Sopot, Płock, ŁÓdź, Ustroń, Kraków, Zakopane, Gniew, Zembrzyce, a od 1999 roku spotkania odbywają sie w Szczyrku.

OSOTT - Panorama sferyczna 1OSOTT - Panorama sferyczna 1

OSOTT - Panorama sferyczna 2OSOTT - Panorama sferyczna 2

OSOTT - Panorama sferyczna 3OSOTT - Panorama sferyczna 3

Zapraszama na wirtualny spacer OSOTT-2012

Jeżeli podoba ci się ta panorama i chcesz zamieścić link do tej panoramy na swojej stronie internetowej, wklej poniższy kod HTML w odpowiednim miejscu: